SEO Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı olmak sanıldığı kadar basit bir iş değildir. SEO uzmanlığı derin bir internet bilgisi ve uzmanlığı gerektirmektedir. Kod bilgisi ve sosyal medya pazarlama bilgisi gerektirir. En azından Wordpress siteyi kurma, tamamen yönetme ve gerektiğinde müdahale edebilmeyi gerektirir. Bu nedenledir ki çoğu SEO uzmanı olarak piyasaya çıkan bilgisiz ve deneyimsiz arkadaş çok uzun süre kalıcı olamıyor.

SEO Uzmanı sadece siteleri belli anahtar kelimelerde yükseltmeye çalışan kişi değildir, aynı zamanda sitenin otoritesini de artırmaya çalışır. Çalıştığı firma için en doğru pazarlama stratejilerini geliştirerek en kısa zamanda firmanın gelişimine katkıda bulunmaya çalışır. Yani SEO Uzmanlığı aslında çok önemli bir iştir ve çok dikkatli yapılmalıdır.

Gittikçe artan bir popülariteye sahip olan SEO Uzmanlığı bir firma çatısı altında yapılabildiği gibi bireysel yani freelancer olarak da yapılabilir. Bireysel çalışan bir SEO Uzmanı eğer işini doğru yapıyorsa zaten bir firma çatısı altına girmeye ihtiyaç duymayabilir. Şöyle bir hesapla bir siteden 1000 TL alan bir SEO uzmanı 5 tane siteyle çalışsa aylık 5 bin TL gibi bir gelire sahip olacaktır ki günümüz şartlarında hiç de fena bir gelir değildir. Kurumsal firmalarda çalışan arkadaşlar ise 3000 TL civarında bir gelire sahiptir ortalama. Özellikle Kurumsal SEO çalışması yapanların daha fazla kazanma ihtimalleri vardır.

En güzel reklam insaların kulaktan kulağa aktardığu reklamdır denir. Bu durum SEO Uzmanlığı için birebir doğrudur denebilir çünkü insalar tandığı bildiği bir uzmanla çalışmayı tercih ederler. Yanlış çalışan ve bilgisiz bir uzmanın getirisinden çok götürüsü olacağını düşünürler. Bir firmanın en büyük çabalarından birisi ürettiği ürün yada verdiği hizmetin ön planda olmasıdır. Bunu sağlayacak en önemli araçlardan birisi de hiç kuşkusuz reklamdır. SEO hizmeti de esasında bir dijital reklam hizmetidir. Firmalar SEO için harcadıkları miktarın birkaç katını kazanmadıktan sonra bu işe girmeye istekli değildirler. Bunun nedeni SEO hizmeti yerine çok daha hızlı olan Google Ads hizmetiyle de istedikleri gibi ilk sayfaya gelebilmeleridir. Ayrıca Google Ads ile ilk sayfaya gelmek kesindir. Vereceğiniz TBM ye göre ilk sıraya bile gelebilirsiniz. SEO ile ilk sayfaya gelineceğinin bir garantisi var mıdır? Hayır. O halde SEO çalışmasının gerçekten faydaları iyi anlatılmalı ve kişiler ikna edilmelidir.Tıklayın

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “SEO Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?”

Leave a Reply

Gravatar